W dniach od 10 do 18 września w Lesznie odbędzie się VIII edycja akcji Aktywne Obywatelskie Leszno (AOL). Kolejny raz leszczyńskie organizacje pozarządowe spotkają się w jednym miejscu z różnymi instytucjami, placówkami oświatowymi i firmami zaangażowanymi społecznie, by pokazać swoją aktywność i energię do działania.

Aktywne Obywatelskie Leszno, którego działania w tym roku odbędą się pod hasłem #ApetytNaAktywność tradycyjnie zainauguruje Wielki Festyn Aktywności i Pasji, który odbędzie się w sobotę 10 września br. w Alei Gwiazd Żużla. Impreza rozpocznie się o godzinie 12:00 i zakończy o 16:00 festiwalem kolorów.

Jak co roku wystawcy staną na wysokości zadania i zapewnią niepowtarzalne atrakcje w jednej z kilkunastu stref aktywności, edukacji, zabawy i innych. Na wszystkie dzieci, młodzież i dorosłych, którzy odwiedzą tego dnia Aleję Gwiazd Żużla, będą czekały różnorodne zabawy, konkurencje sportowe, pokazy, warsztaty i inne aktywności. Będzie można posłuchać również lokalnych artystów, odprężyć się na leżakach, a także dowiedzieć się jak działa sektor pozarządowy w naszym mieście.

Wielki Festyn Aktywności i Pasji to przede wszystkim:
Ponad 160 stoisk wystawienniczych, przy których przedstawiciele organizacji, instytucji oraz firm zaangażowanych społecznie będą udzielać indywidualnych informacji i porad, prezentować swoją działalność, wydawać materiały informacyjne oraz podejmować inne działania indywidualnie przez siebie przygotowane;

Wiele stref aktywności:

 • RADOSNE DZIECIŃSTWO, czyli obszar gier i zabaw dla dzieci;
 • AKTYWNE ŻYCIE, czyli strefa pokazów sportowych, gier i zabaw sprawnościowych (m.in. subsoccer, polowa strzelnica pneumatyczna, tor do jazdy quadami, konkurs rzutów do mini kosza dla dzieci, tygrysi tor przeszkód i wiele innych);
 • KULTURA I SZTUKA – prezentacja pasji i rękodzieł mieszkańców, wystawy prac malarskich, warsztaty tańca, z makramy;
 • EKOLOGICZNA STREFA – doświadczenia, eksperymenty, inicjatywy ekologiczne,
 • MOTORYZACYJNA STREFA, czyli prezentacja samochodów, specjalistycznego sprzętu (m.in. śmieciarka, KAZIK do czyszczenia sieci kanalizacyjnej, łódź WOPR i inne) oraz robotów;
 • MUNDUROWA STREFA, czyli prezentacja sprzętu policyjnego, strażackiego i wojskowego oraz straży miejskiej;
 • NASZE ZDROWIE, czyli przestrzeń dla organizacji działających w obszarze zdrowia, a także pokazy pierwszej pomocy, darmowe zabiegi pielęgnacyjne i badania profilaktyczne. Do dyspozycji mieszkańców będzie mammobus oraz cytobus;
 • SPOŁECZNOŚCIOWA STREFA, czyli przestrzeń dla NGO i instytucji działających na rzecz rozwoju społeczności lokalnej i społeczeństwa obywatelskiego;
 • SAMORZĄDOWA STREFA, czyli rozmowy i spotkania z urzędnikami dot. Leszczyńskiej Karty Seniora i Karty Leszczyńskiej Rodziny Wielodzietnej:
 • bogaty program artystyczny – na scenie wystąpią dzieci i młodzież z leszczyńskich szkół i przedszkoli, przedstawiciele leszczyńskich organizacji pozarządowych.
 • Będzie taniec, śpiew, pokazy sportowe i gimnastyczne!
 • kawowa strefa relaksu;
 • fotobudki;
 • nowe technologie, druk 3D;
 • konkursy z nagrodami;
 • liczne konkursy, zabawy i niespodzianki z nagrodami;
 • bezpłatne dmuchane zamki, malowanie twarzy i animacje dla dzieci;
 • pokazy tresury psów;
 • spotkanie z zawodnikami sportowymi;
 • Kids run dla dzieciaków oraz mini Park Run;
 • prezentacja sekcji lekkiej piechoty wraz z wyposażeniem i uzbrojeniem;
 • symulator wyścigowy;
 • stoiska gastronomiczne, w tym ze zdrową żywnością;
 • pokazy kulinarne
 • pokazy grupy rekonstrukcyjnej Smoki Sigurda;
 • wiele innych atrakcji!

Ponadto o godzinie 15:00 będzie można obejrzeć mecz piłkarski (na Stadionie Lekkoatletycznym) KP Polonia 1912 Leszno vs Polonia Kępno, w ramach obchodów 110-lecia Polonia 1912 Leszno.

O godzinie 16:00 zapraszamy na Aleję Gwiazd Żużla na Festiwal Kolorów.

Na teren festynu można dojechać bezpłatnym, zabytkowym autobusem Komunikacji Miejskiej!

Linię obsługiwać będzie leszczyński Autosan H9-35, rocznik 1991.

Autobusy pojadą pętlą na trasie: 17 Stycznia stadion – 17 Stycznia park –Konstytucji 3 Maja SHELL – Jana Dekana MZBK – Jana Dekana Urząd Celny – Ewarysta Estkowskiego targowisko– Unii Europejskiej – Kąkolewska osiedle – Kąkolewska cmentarz – Niepodległości market– Adama Mickiewicza Urząd Skarbowy – Gabriela Narutowicza Teatr Miejski– pl. Tadeusza Kościuszki – Karola Marcinkowskiego liceum– Aleje Zygmunta Krasińskiego – Aleje Jana Pawła II Honda – 17 Stycznia Policja – 17 Stycznia market . – 17 Stycznia stadion – szczegółowy rozkład dostępny na stronie www.ngo.leszno.pl

Bezpłatny dojazd komunikacją miejską na Festyn nie jest jedyną inicjatywą mającą na celu zadbanie o środowisko. 10 września w Alei Gwiazd Żużla będzie prowadzona również zbiórka nakrętek plastikowych oraz odbędą się warsztaty szycia i zdobienia eko toreb.

AOL jednak to nie tylko kojarzony przez wszystkich Festyn, ale i Tydzień Inicjatyw Pozarządowych, czyli szereg wydarzeń, podczas których organizacje pozarządowe i aktywni mieszkańcy naszego miasta, zapraszają do uczestnictwa w wyjątkowych wydarzeniach, które pokazują pozarządowy i społeczny wymiar Leszna.

Przed nami wiele inicjatyw m.in. imprezy towarzyszące, Pozarządowa Kropla Krwi, Randki Obywatelskie, inicjatywa Eko-Leszno, drzwi otwarte w lokalnych organizacjach pozarządowych i leszczyńskich instytucjach, warsztaty, szkolenia, otwarte treningi prowadzone przez leszczyńskie kluby sportowe, a także wolontariat świadczony w leszczyńskich organizacjach i instytucjach przez Prezydenta Łukasza Borowiaka.

Tydzień Inicjatyw Pozarządowych będzie trwał od 12 do 18 września.

Już dzisiaj zapraszamy na kreatywne i integracyjne warsztaty, inspirujące spotkania, pikniki, spacery po mieście, jogę śmiechu i wiele innych – szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie www.ngo.leszno.pl.

PONADTO:

12 września – Leszczyńska Pozarządowa Kropla Krwi, a więc zbiórka „płynu życia” w tzw. „krwiobusie” – mobilnym punkcie poboru krwi, który stanie w tym roku na Rynku w godzinach 9:30 -13:00, do którego odwiedzania już teraz gorąco zachęcamy.

13 września – Wolontariat Prezydenta Miasta Leszna w chętnych organizacjach pozarządowych, placówkach oświatowych i instytucjach.

14 września – Randki Obywatelskie (16:30-18:30, sala sesyjna)

16 września – Eko Leszno – wiele inicjatyw, których celem jest budowanie świadomości ekologicznej, nauka segregacji śmieci, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska. W tym dniu zaplanowano m.in. sadzenie lasu, sadzenie wrzosów, turniej odpadowy, eko warsztaty oraz wspólną akcję sprzątania leszczyńskich parków – opis wydarzeń wraz z godzinami dostępny jest na stronie www.ngo.leszno.pl
– godzina 13:00 – spotkanie z legendą polskiego rapu, Ryszard „Peja” Andrzejewski opowie o swoim życiu, zarówno o tych dobrych momentach, jak i o życiowych zakrętach. Raper zdradzi, jak udało mu się uporać z        uzależnieniem od alkoholu i zacząć życie od nowa, a także wykona kilka utworów. W trwającej już ponad ćwierć wieku karierze muzycznej Peja jest twórcą i współtwórcą kilkunastu albumów, z których większość uzyskała status platynowej płyty.

18 września EKO PIKNIK – wraz ze Stowarzyszeniem Leszczyński Bank Żywności i Zespołem Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie zapraszamy na eko piknik, który odbędzie się w Pracowni Ćwiczeń Praktycznych Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych przy ul. Osieckiej 8 w godzinach 14:30 – 18:30.

Szczegółowy wykaz inicjatyw oraz program drzwi otwartych znajduje się na stronie www.ngo.leszno.pl   – w zakładce AKTYWNE OBYWATELSKIE LESZNO.

BROSZURA AOL

ROZKŁADY JAZDY MZK

Skip to content